Giriş Yap Üye Ol
Sepetim
Sepetinizde ürün bulunamadı...

Marka : TAPKÖPRÜ YILDIZ SARIMSAK

KUŞBURNU MARMELATI FAYDALARI
Kuşburnu hem rengi ile hemde lezzeti ile çok değerli bir meyve. Ancak herhangi bir işlemden geçirmeden tüketmek çok zor. Özellikle kuşburnunun içerisinde bulunan o küçük tüycükleri ayıklamak mümkün değil. Onları yemek neredeyse olanaksız. Kuşburnu marmelatı yapımında da, tüketiminde de en zorlu kısım o tüycüklerin alınması olayıdır. O işlem yapıldıktan sonra isterseniz kuşburnu meyvesini öyle yeyin, isterseniz kuşburnu marmelatı olarak tüketin. Her ne şekilde tüketilirse tüketilsin çok faydalı bir yiyecek olduğu aşikar.

Kuşburnu marmelatı faydaları en önemlisi içeriğinde yüksek miktarlarda vitamin barındırıyor olması. Her mevsim tüketilebilen bir gıda olan kuşburnu marmelatı özellikle kış mevsiminde sık sık yakalandığımız soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklara karşı içeriğindeki çok yüksek miktardaki C vitamini ile vücudumuzda adeta koruma kalkanı vazifesi görüyor.

Kuşburnu meyvesi ülkemizde birçok bölgede yabani olarak yetişmektedir. Özel olarak bir toprak cinsi istemediğinden en kötü arazi şartlarında bile büyüyebilmektedir. Özellikle C vitamini bakımında da en zengin meyvelerin başında gelir. Hiçbir işlemden geçmemiş kuşburnu, portakal’dan kat ve kat fazla c vitamini ihtiva eder. 

Kuşburnu Marmelatı Faydaları 'nı arttırmak için biz neler yapıyoruz?
Öncellikle kullandığımız kuşburnuları seçerken kesinlikle yabani olarak yetişen, herhangi bir insan müdahalesinin olmadığı kuşburnuları tercih ediyoruz.

En fazla dikkat ettiğimiz konulardan bir taneside toplanma noktaları. En yakın yerleşim birine, en yakın asfalta, en yakın ekili araziye minimum 5 km mesafede olmasına ve toplanan bölgede son 5 yılda herhangi bir orman yangını olmamış olmasına çok dikkat ediyoruz.

C vitamini yüksek ısılarda hemen etkisini yitiren bir özelliği var. Bu sebepten dolayı 100 derecenin üzerinde yapılan her türlü kuşburnu ürününde C vitamini oranı çok çok düşük miktarlara inmektedir. Bu yüzden firmamız kuşburnunun vitaminlerini olabildiğince fazlasını korumak için özel kazanlar kullanarak kuşburnu marmelatı yapmaktadır. Bu kazanları özel kılan nedir? Hepimizin ortaokulda öğrendiği bir bilgi vardır. Suyun kaynama sıcaklığı ortam basıncı ile doğrudan alakalıdır. Bu yüzdendir ki suyun kaynama derecesini söylerken deniz seviyesinde 100 derece olarak belirtirler. Basınç düştükçe kaynama sıcaklığı düşer, basınç yükseldikçe kaynama sıcaklığı yükselir. Mesela hepimizin evinde kullandığı düdüklü tencere. Kapağını dışarı hava vermeyecek şekilde sıkıca kapattığımızdan, ısınan hava genleşiyor ve tencerenin içerisindeki basıncı artırıyor. Bu sebeple de tencerenin içerisindeki ürün daha yüksek sıcaklarda kaynamaya başladığından daha kısa sürede pişiyor. Bizim kazanlarımızdaki mantıkta düdüklü tencerenin tam ters mantığı. Bizde içerisindeki havayı özel vakum pompaları kullanarak emiyoruz. Ve ürünü 65 derece gibi sıcaklıklar da pişiriyoruz. Böylece içerisindeki vitamini koruyor, rengini ve lezzetini katlıyoruz.

Bizim gibi katkısız şekilde ürettiğiniz kuşburnu marmelatını ağzını sıcakken kapatıp, konserve mantığı ile saklayın. Kapağını açtıktan sonrada mutlaka buzdolabında muhafaza edin. Böylelikle kuşburnu marmelatının faydalarından en yüksek düzeyde faydalanmış olursunuz.

Kuşburnu marmelatı hem lezzetli hemde faydalıdır.

www.classoma.com web sitesinden satın aldığınız ürünle ilgili yorum yazıp görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

 • {{item.tarihStr}}

  {{item.yorum}}

  {{item.uyead+" "+item.uyesoyad}}
  .classoma.com üyesi

  Bu Yorum Sizce Faydalı mı?

Ürünle ilgili daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Mağazaya Sor

 • {{item.tarihStr}}
  {{item.baslik}}

  {{item.soru}}

  {{item.uyead+" "+item.uyesoyad}} Özel sorudur, sadece siz görebilirsiniz
  {{item.cevapTarihStr}}

  {{item.cevap==null ? 'Cevap bekleniyor...' : item.cevap}}

  {{item.kobiad}}

HİZLİVEFAVORİ

Diğer Mağaza Ürünleri
Mağazaya Soru Sor